Herbata czarna Austeria
Opis
Austerie — dawne zajazdy przy trakcie — były prostymi przystaniami: pachniały drewnem, dymem i ziołowym naparem, suszyły przemoknięte płaszcze i zbierały opowieści. W tym miejscu kończyły się dni wędrówek, a zaczynały rozmowy, milczenie i drobne rytuały wieczoru. Nasza Austeria to herbata stworzona z myślą o takich właśnie chwilach — o zatrzymaniu, wspomnieniu i cichej kontemplacji.
Mieszanka oparta o miękkość i klarowność herbaty Assam. Suszona gruszka i jabłko nadają naparowi domowej, owocowej słodyczy; płatki róży i lipa wprowadzają czułość i spokój; wrzos dodaje subtelnego, melancholijnego echa polskich wrzosowisk. Aromat jest delikatny — jak ciepło domowego ogniska po długiej drodze, a nie jak w tym przypadku przyprawy ze świątecznego jarmarku. Austeria nie spieszy: zaprasza, by usiąść, odetchnąć i pozwolić, żeby wspomnienia wypłynęły same.
Zaparzona Austeria to zaproszenie do siadania powoli. Kubek paruje i przypomina, że każda podróż ma momenty, które warto zatrzymać w pamięci: pierwszy krok rano, ślad na błocie, śmiech towarzysza drogi. Napar nie śpieszy — on podsuwa wspomnienia i pozwala im wypłynąć. W smaku pojawiają się obrazy: półmrok karczmy, chrzęst drewna pod stopami, szept rozmów, talerz z suszonymi owocami. Herbatę tę pije się tak, jak opowiada się dawną historię — powoli, z uważnością.
Austeria służy kontemplacji. To napar dla tych, którzy wracają myślami do minionych kilometrów i dla tych, którzy stoją jeszcze na rozstaju i zbierają odwagę do dalszej drogi. W niej mieści się tęsknota za tym, co było, i czuła ciekawość tego, co jeszcze przed nami. Każdy łyk jest małą ceremonią: chwilą uznania przemijania, gestem wdzięczności za to, co udało się przeżyć, i cichym błogosławieństwem dla następnego etapu.
Podaj ją w grubym kubku, bez pośpiechu. Drobna łyżeczka miodu podniesie słodycz gruszki; cienka plasterek suszonego jabłka jako dodatek sprawi, że herbata będzie jak wspomnienie upieczonego ciasta. Pasuje do wieczornych rozmów, do kartki z podróży, do chwili samotnej refleksji przy oknie, kiedy za szybą pada deszcz lub śnieg.
Składniki: herbata czarna Assam, suszone jabłko kostka, suszone gruszki kostka, lipa (liść + kwiat) krojona, aromaty, płatki róży, kwiaty wrzosu, pyłek kwiatowy